Haber

İzmir Efes Tarlası’nda ‘Çocuklar ve Gıda Güvenliği’ anlatıldı

İZMİR (İGFA) – Tarıma, üretime ve besin güvenliğine dair birçok eğitimin ve söyleşinin düzenlendiği Efes Tarlası Ömür Köyü’nde düzenlenen söyleşide konuşan Dr. Bülent Şık besin krizinden en çok etkilenen kesitin çocuklar olduğunu belirterek; “5 yaş altı çocuklardaki beslenme yetersizliğine bağlı sağlık sorunlarının önümüzdeki yıllarda çok ciddi bir artış göstereceğini düşünüyorum” dedi. Dr. Bülent Şık ayrıyeten lokal idarelerin gereksinim sahibi kısımlara kesinlikle hemen ulaşması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin savaş ya da kıtlık periyotlarından bağımsız olarak en ağır besin krizlerinden birini yaşadığını belirten Bülent Şık; “Son bir yıl içinde besin fiyatlarında 3 ile 4 kat aralığında bir artış oldu.

Bu artış fakir, gelir dayanağından mahrum, işsiz ve garantisiz kısımların sağlıklı beslenmesi üzerine çok önemli bir sorun oluşturuyor. Fakat bu sorunun en çok mağdur ettiği kesitin de çocuklar olduğunu belirtmeliyim. Bilhassa 5 yaş altı çocuklardaki beslenme yetersizliğine bağlı sıhhat sıkıntılarının önümüzdeki yıllarda çok önemli bir artış göstereceğini düşünüyorum. Okullarda beslenme yetersizliği ve açlık sorunu yaşayan çocuklarla ilgili çok sayıda haber kamuoyuna yansıyor. Fakat okula gitmeyen beş yaş altı çocukların da sağlıklı beslenmeden yoksun olmasının çok önemli meseleler doğuracağını mutlak surette kamuoyunun bilmesi gerekiyor” dedi.

GIDA GARANTİSİ OLMAYAN AİLELER TESPİT EDİLMELİ

Türkiye’de okul öncesi çağda 6 milyon çocuk olduğunu belirten Şık; “Yapılan çalışmalar çoklukla okullara yöneldiği için biz de oradaki çocuklara odaklanmış bulunmaktayız. Lakin Türkiye’de okul öncesi 6 milyon çocuk var. Bu çocukların büyük çoğunluğu rastgele bir takviyeden mahrum. Hamilelik devri dair hayatın birinci birkaç yılında sağlıklı beslenme harika kıymet taşıyor. Hasebiyle besin teminatı açısından sorun yaşayan ailelerin tespiti, bu ailelere nasıl takviye sağlanacağına dair bir yaklaşımın oluşturulması, bilhassa 1 yaş altı çocuklara mama takviyesi sağlanması, yapılacak dayanağın süreklilik arz etmesi çok değerli. Yapılacak takviye çalışmalarında yalnızca belediyeye başvuran aileler değil, bir biçimde temsil hakkından mahrum, kendisini söz edemeyen, hak talebinde bulunmakta utangaç davranan bölümlere de lokal idarelerin kesinlikle ulaşması gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu