Teknoloji

Star Wars Jedi: Survivor İncelemesi

Yıldız Savaşları Jedi: Düşmüş Düzen Çıktığı dönemde Star Wars oyunu arayanlara ilaç oldu. Çünkü Battlefront 2 gibi bir online yapımı bir kenara koyduğumuzda yeni nesil için keyifli ışın kılıcı aksiyonu sunan bir oyun yoktu. Ancak bu eksiklik, oyuncuların gözünde oyunun maliyetini savunmaya yetmedi.

Oyunda birçok eksiklik vardı ve bunlar oyunda bir noktadan sonra giderildi. bitirmeme izin ver ” dememizi sağladı. Bu nedenle tekrar oynanabilir olmadığını söylemek yanlış olmaz. Ama ilk oyunu öyle ya da böyle bitirirseniz, Kurtulan Jedi 22 saat içindeMaçı bitiren biri olarak şunu söylemeliyim: bu sefer oldu.

 • Not 1: Kendi oyunumuz sırasında tüm Jedi: Survivor görsellerine sahibiz.
 • Not 2: Hikayeyi etkilemeyen ufak spoilerlar görebilirsiniz.

Bir önceki oyunu çökerten yönler nelerdi?

Fallen Order’ın en büyük eksikliklerinden biri oyuncunun görev başında belirlediği haritaya derinlik katmasını zorlaştırıyor ve bu nedenle ” BEN neden geldimburaya? dedi. “Hadi ama orada yaşanan olaylar bizim elimizde değil, karakterimize göre hareket ederiz” demek mümkün değildi. İçin ana karakterimiz cal , o dönemde genç ve tabiri caizse acemi bir Jedi. Bu yüzden kendisi ne yaptığını bir kereden fazla bilmiyordu.

Keyifli bir ışın kılıcı aksiyonu olmasına rağmen, bunun asıl zirvesi oyunun çok geç bir aşamasındaydı. düşmanlar senin ruh oyunlarınayargıç olsanız da olmasanız da istikrarsızdı.

oyunun başlarında seviyemizin çok üstünde Bir canavarla karşılaşabiliriz. Tabii ki amaç, yeteneklerimizi geliştirmekti, böylece o haritaya geri dönebilir ve canavarın arkasındaki ganimeti alabilirdik, ancak harita derinliğinin olmaması onu arzulamadı. Bu yüzden alt kullanmayacağımız bir kıyafetOnu elde etmek için canavarla uzun zaman geçirmek zorunda kaldık.

Hikaye tarafında daha uzun Olacak yerler vardı. Oyunun deyim yerindeyse yuvarlanarak bittiğini hesaba katarsak, özellikle son bölümlerin kısa sürede yazıp çizildiğini düşünen bir grup vardı.

Hikaye hantallığının, karışık bölüm tasarımının yanı sıra bahsedeceğimiz bir diğer büyük eksiklik de fotoğraf modunun olmamasıydı.

İçin Düşen Düzen , oyuncuya hem sahne ortasında hem de oyun sırasında oldukça çekici bakışlar bırakıyor. Elbette onları kurtaramamak da takdir edilmiyordu.

Tüm bu sakarlıkları geride bırakıp Jedi: Survivor’a geçiş:

Bunlar:

 • Göz kamaştırıcı grafikler, RTX desteği
 • fotoğraf modu
 • Çeşitli dövüş sistemi
 • Düşman çeşitliliği
 • Karakter etkileşimleri
 • Platform bölümündeki yenilikler
 • uzay tasarımları
 • Dengeli düşmanlar
 • Işın kılıcı özelleştirme seçenekleri
 • New Game+ (Kilidini açtığınız tüm özelliklerle oyunu yeniden başlatma)
 • Hikâyede iyi/kötü zıtlığından uzak karakter çatışmaları
 • Araknofobisi olanlar için ayarlarda özel bir seçenek
 • Hızlı yolculuk
 • Hikayede çoklu zirveler
 • Bir önceki oyundaki soru işaretlerinin cevapları
 • Uzuvları kesme yeteneği
 • Hayvanları binek olarak kullanmak
 • Daha güçlü ve doğrudan oyun beceri ağacını etkiliyor

Bunlar olmadı:

 • İnceleme sürümünde karşılaşılan başlangıç ​​sorunları
 • PC sürümünde optimizasyon sorunları

Jedi: Survivor oynadığımda şu düşünce sık sık aklımdan geçiyordu: ” Oyuncuları gerçekten dinlediler ”. Çünkü Fallen Order oynarken şikayet ettiğim -ki diğer oyuncular tarafından da dile getirilen şeyler- bu oyunda düzeltilmiş ve eksiklikler giderilmiş.

Örneğin, artık her oyuncu benzersiz bir dövüş stili seçerek oyunu deneyimleyebilir.

Bir önceki oyunda gördüğümüz tekli ve çiftli ışın kılıcı daha da geliştirildi ve oyuna 5 duruş eklendi. Ghost of Tsushima’da gördüğümüz bu duruşların her biri yetenek ağacında geliştirilebilir, böylece kendi oyununuzu bulabilirsiniz.

Çünkü oynadığım sürece hep “tamam, bu güzel… hayır, bu daha iyi” gibi niyetlerim vardı. Her meditasyon noktasında veya workbench denilen masalarda bu duruşları değiştirebiliriz. Aynı anda sadece iki duruşumuz var, bu yüzden hangisini tercih edeceğiniz size kalmış. Kabaca şu şekilde özetleyelim:

Alıştığımız tek ışın kılıcı: Single Blade

Bire bir durumlarda rakibe odaklanın hızlıca baskınlar yapmayı mümkün kılar. Sürekli kullanarak aldanmayın, diğerlerinden aşağı değildir. Aslında hepsi farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Yakın mesafeden birden fazla düşmanı alt etmek için: Çift Bıçaklı

Bir önceki oyundan aşina olduğumuz bu ışın kılıcı, epey bir menzil . Ancak, her zaman verdiği hasar ve aynı anda birden çok düşmana hasar verme yeteneği, birden çok düşmanla karşı karşıya kalındığında onu iyi bir seçim haline getirir.

Ne ofansif ne de defansif diyemeyiz: Dual Blade

Işın kılıcımızı iki eliyle tutan bu duruş, rakibe vurur. hızlı saldırılar yapmak mümkün kılar. Aynı zamanda önemli bir savunma sunar. Farklı türde düşmanlarla karşılaştığınız durumlarda, ayak uydurmaksağlayacak.

Ancak bu duruşta dayanıklılığınız daha hızlı tükeniyor, bu yüzden ona dikkat edin. orada tutmakbir fayda var.

Karşısındakini adeta ezip geçen ağır bir duruşumuz da var: Cross Guard

Bu duruşta iki elimiz de var bekar ve uzun bir ışın kılıcıBaskınlarımız eskisi kadar hızlı değil, aksine. ağır saldırılar Yapıyoruz. Ancak, zararları doğal olarak daha fazladır. Zamanlamanın oldukça kritik hale geldiği bu duruş, güçlü düşmanlara karşı oldukça etkili olabileceği gibi hızlı saldıran düşmanlar tarafından ezilmenize de neden olabilir.

Işın kılıcıyla dövüşürken silah çekmek doğru mu?

Lazer Duruşunu elime ilk aldığımda bile, evet, ona yakıştığını fark ettim. Bir elimize ışın kılıcı, diğer elimize hafif silah aldığımız bu duruş hem yakın hem uzak saldırma imkanı sağlar. Bu sayede ani durumlara bile hızlı tepki vermeyi mümkün kılar.

Sonunda silahın dergi, Yapmalısın ışın kılıcı hareketleri ile doluyor. Yani asla “Bunu alıp bir yere gideceğim, herkesi oradan uzaklaştıracağım” gibi niyetlere girmeyin.

Işın kılıcı çeşitlendiren tek şey değil. Artık daha aktif ortaklarımız var.

işaret

Fallen Order’da bir noktadan sonra ne yapıyoruz? aynı oluyordu . Gemimizi bir gezegene indiriyorduk, Cere ve Greeze gemide bekliyorlardı ve sonra işimizi bitirip geliyorduk. Ama şimdi, kadromuzdan bazı kişiler yol boyunca bize eşlik edebilir, kavga sırasındabize yardım edebilir ve hatta kendi başlarının çaresine bakabilirler.

Eşinizden rakibe aynı anda sabit tut Veya bariz bir rakibe saldırmasını isteyebilirsiniz. Oyunun bu tarafı, özellikle patron savaşlarında çok etkilidir. Ayrıca bitirme hareketleriOrtaklarınızla birlikte yapabilirsiniz.

Çatışma dışında da oldukça etkileyici yenilikler var.

Düşmüş Düzenin En büyük eksikliklerinden birinin onları çekmeyen bazı haritalar olduğunu söylemiştik. Burada ise keşif için farklı araçlar sunuluyor. Bu sayede daha önce ulaşamadığınız yerlere geçebilmekte ve oyunu geçmek mümkün olmaktadır. ödüllendiricisistem bu konuda oyuncuyu motive ediyor.

Bunun dışında tatlı ortağımız BD-1 şimdi eskisinden daha aktif bir rol oynuyor. Onun sayesinde bazı kısımlarını geçebiliyor, dürbün olarak kullanabiliyor ve farklı senaryolarda işlevselliğinden faydalanabiliyoruz.

Bazen diyaloglarda küçük ölçekli seçeneklerin sunulduğunu görüyoruz. oyun derindenHiçbir etkisi olmasa da tatlı bir dokunuş diyebilirim.

Diyaloglardan bahsetmişken…

Jedi: Survivor oynarken farklı oyunlardan Özellikleri alıp bu oyuna entegre ettiklerini fark ettim. En çok dikkatimi çeken şey karşımızdakini ikna etmek için kullandığımız Witcher oyunları. eksen işaretive Blaster duruşunda elde ettiğimiz şey, Red Dead Redemption’ınikonik ölü göz özelliği haline geldi.

Yani buna benzer unsurları görmek mümkündür.

Bunun dışında artık binekleri de kullanabiliriz.

Önceki oyundaki kişiselleştirme seçenekleri burada çok daha zengin hale geldi.

reddit

Oynanış öğelerinden sonra en değerli kısma gelelim: hikaye

Jedi: Kurtulan , oldukça etkileyici bir biçimde açılıyor ve hikaye boyunca ortaya çıkan farklı gelişmeler ve çelişkili köşelerle onu canlı tutmayı başarıyor. Ben şahsen “yaklaşık 2-3 kez” diyorum. oyun şimdi bitti“Niyete girdim ama devamı hep geldi.

Önceki oyunda bir noktadan sonra bırak gitsin Dedim ve oyunu öyle bitirdim. Bu oyunda mesela bir noktadan sonra hep merak duygusuyla devam ettim. “Ne olacak şimdi?” Mahkumiyet beni her zaman oyunun sonuna kadar yukarı ve aşağı tuttu. sen gelene kadarve geldiğimde, ilk oyundan hatırladıklarım da dahil olmak üzere neredeyse tüm soru işaretlerine cevap verildi.

Oyunda birçok değerli parça var. Bu nedenle oyunu oynamayı düşünenler spoiler görmemek için sosyal medyadan uzak durmayı tercih edebilirler.

Çünkü bu oyundaki gelişmeler “X ölür, Y kazanır” diye bırakılmaktan çok uzak ve aslına bakarsanız hikaye sarsıcı ve oyuna bakışınızı değiştirebilecek . Bu noktada oyunun bunları sunma biçimini övebiliriz.

Oyunu PC’de oynamak isteyenlere teklifim 1200TLödeme yapmak yerine EA Play Pro’ya yönelirler.

Buraya kadar güzel, bu oyunun kötü bir yanı yok mu?

oyunu oynarken 5-6 kez Donma ve çökme sorunlarıyla karşılaştım. Bu nedenle bazı kritik noktalara geldiğimde son kaydın çekildiği yere dönmek zorunda kaldım. Bunun dışında oyundaki ses kayması, diyalogların geç ve uyumsuz olması ve uzun süre aynı kalan ani FPS düşüşleri – ki burası. RTX 3070 Ti Onunla oynadığımı belirteyim. FPS maliyetlerini 60-80’lerin ortasında görürken bir de baktım ki bir anda 15-20’lere kadar düşmüş ve o kadar kalmış.

Ama bunlar geçen gün gelen büyük bir güncelleme dışında başka güncellemelerle düzeltilebilecek şeyler. BEN Düşen DüzenBöyle bitiren biri olarak Jedi: Survivor’ın hikayesi ve oynanışı Ben memnunum ve biraz seyahat ederek ve bazı görevleri kovalayarak oyunu 22 saatte bitirebildim. Kesinlik ve Fallen Order ile oynama yeteneğine sahip olanlar izin ver bitmemişHikayeni bitirmeni öneririm.

Son olarak Jedi: Survivor’ın sistem gereksinimleri şu şekilde:

Minimum sistem gereksinimleri:

 • İşlemci: Intel Core i7-7700 veya Ryzen 5 1400
 • Bellek: 8GB RAM
 • Ekran Kartı: 8GB VRAM | GTX 1070 | Radeon RX580
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 155 GB kullanılabilir alan

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:

 • İşlemci: Intel Core i5 11600K veya Ryzen 5 5600X
 • Bellek: 16GB RAM
 • Ekran Kartı: 8GB VRAM | RTX2070 | RX 6700XT
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 155 GB kullanılabilir alan

Oyunla ilgili sorularınız varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Ya da eklememizi istediğiniz kısımlar olursa yorum kısmından bizimle tekrar iletişime geçebilir ve bize anlatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu