Teknoloji

Kedinizin eşyaları tırmalamasını nasıl engellersiniz?

Evdeki küçük kedinizi çok seviyor olabilirsiniz ama büyük paralar harcayarak aldığınız mobilya takımınızı tırnaklayarak yırtmaya, parçalamaya başladığında sinir harbi yaşamaya da başlayabilirsiniz. Neyse ki yalnız değilsiniz, dünyada sizinle aynı sorunu yaşayan milyonlarca kedi sever var. Bilim insanları da onları çaresiz bırakmamak için kolları sıvadı.

Yayınlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar kedilerin sağı solu tırmalama alışkanlığını tetikleyen birkaç temel faktör belirlediler. Bunlar arasında evde küçük çocukların olması, oyun oynama süreleri ve genel stres düzeyleri yer alıyor. Yani kediler stresli olduklarında tırnaklarını sürekli törpüleme ihtiyacı duyuyorlar. Bilim insanları, kedinizin tırmalamasını kontrol altında tutmak için bu unsurlardan en azından bazılarının değiştirilebileceğini söylüyor.

Çalışma Türkiye, Portekiz ve Fransa’dan veteriner bilim insanları tarafından yürütüldü. Ekip, 1.200’den fazla kedi sahibine, kedilerinin ev ortamı, günlük rutini ve tırmalama davranışları hakkında sorular içeren bir anket doldurttu.

Genel olarak ekip, sahipleri tarafından “agresif” veya “yıkıcı” olarak tanımlanan kedigiller gibi bazı kedilerin doğal olarak tırmalamaya daha yatkın olduğunu tespit etti. Ancak, istenmeyen kedi tırmalamasıyla bağlantılı başka dış etkiler de saptandı: Özellikle evde çocukların olması, kediyle uzun süre oynamak ve genellikle geceleri daha aktif olmak, bunların başında geliyor.

Bilime göre, kedileri rahatlatmak için bunları yapın

Evdeki çocukları veya asabi kediyi evden atmak mümkün olamayacağına göre, kedinin tırmalama alışkanlığını azaltmak için bilim insanlarının önerilerini dinlemekte yarar var. İlk olarak kediyle çok fazla oyun oynamak onun için çok uyarıcı olabilir. Örneğin lazerle onu koşturmak size eğlenceleri gelebilir ama kedi için saatlerce yakalayamadığı o kırmızı nokta bir stres kaynağıdır ve bu stresin bedelini sonunda size ödetir. Çocukların kediye karşı daha sevecen ve özenli davranmasını sağlayacak minik bir eğitim de kedinin yaşam konforunu çok artırabilir.

Ayrıca kedinin evde rahatsız edilmeden oturabileceği, saklanabileceği karanlık kuytu köşeler olması veya tüm evi yukarıdan izleyebileceği yüksek noktalara çıkabiliyor olması, kedi için son derece tedavi edici bir meditasyon olarak kabul ediliyor.

Kedilerin sık ziyaret ettiği noktaların yakınına tırmalama direkleri bırakmanın da kedinin tırmalama ihtiyacını azalttığını unutmamak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu