Ekonomi

Güney Afrika Devlet Başkanı yeni kabinesini açıklayacak

Önemli bir siyasi gelişme olarak Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın Pazar akşamı ulusal bir televizyon yayını aracılığıyla yeni kabinesini açıklaması planlanıyor. Bu duyuru, Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) 29 Mayıs’ta yapılan ve ANC’nin 30 yıl sonra ilk kez çoğunluğu sağlayamadığı tarihi seçim sonucunun ardından Demokratik İttifak (DA) ve diğer partilerle müzakerelere başlamasının ardından geldi.

Başkanlık sözcüsü Vincent Magwenya, kabinenin saat 21:00’de (GMT 1900) televizyonda ulusa sesleniş konuşması şeklinde açıklanacağını doğruladı. Apartheid’ın sona ermesi ve Nelson Mandela’nın iktidara gelmesinden bu yana iktidar partisi olan ANC, temel hizmetlerin sunulmasındaki performansından duyulan memnuniyetsizlik nedeniyle seçmen desteğinde bir düşüş yaşadı.

Kabinenin kurulması, ticaret ve sanayi portföyü de dahil olmak üzere kilit pozisyonlar üzerindeki tartışmalar nedeniyle gecikti. Bugün ortaya çıkan haberlere göre DA bu bakanlıkla ilgili talebinden vazgeçerek koalisyon görüşmelerinde bir ilerleme kaydedilmesinin önünü açtı.

Koalisyon, farklı politika görüşlerini uzlaştırma zorluğuyla karşı karşıya. DA, ANC’nin Siyahları güçlendirme girişimlerinden bazılarına karşı olduğunu açık bir şekilde dile getirmekte ve bu girişimlerin seçkin bir azınlığa fayda sağlarken daha geniş Siyah nüfusu yoksulluk içinde bıraktığını savunmaktadır. Ayrıca DA, ANC’nin arazi kamulaştırma politikasına katılmamakta ve işgücü piyasasında rekabeti artırmak için saat başına 27,58 rand (1,52 $) olan ulusal asgari ücretin aşamalı olarak kaldırılması çağrısında bulunmaktadır.

Güney Afrika bir koalisyon hükümetiyle yeni bir siyasi döneme girerken, bu eski düşmanların ideolojik farklılıklarına rağmen birlikte çalışma becerileri yakından izlenecek. Bu hükümetin başarısı, ülkeyi uzun süredir rahatsız eden sorunları ele alma ve vatandaşlarının beklentilerini karşılama kapasitesine bağlı olabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu