Teknoloji

Gözler Yalan Söyleyebilir! Başka Taraftan Baksanız Bile Ekrana Bakıyormuş Gibi Görünmesini Sağlayan Yapay Zeka

Artırılmış gerçeklik ve yapay zeka artık hayatımızın bir gerçeği haline geldi. NVIDIA Maxine adı verilen yeni teknoloji sayesinde artık manzaralı aramalarda veya toplantılarda başka yöne bakarken bile ekrana bakıyormuş gibi görünüyorsunuz. Ayrıca birçok farklı alanda toplantı deneyimini geliştirir.

NVIDIA AI tarafından geliştirilen Maxine teknolojisi, görüntülü görüşmeleri tamamen yeni bir seviyeye taşıyor.

NVIDIA Maxine adlı bu yeni algoritma ile toplantı sırasında gözleriniz hep kameraya bakıyormuş gibi oluyor. Yani anlattığınız şeyi başka bir yerden okusanız bile hep kameraya bakıyormuş gibi oluyorsunuz.

Aşağıdaki videoda NVIDIA Maxine’in ilginç yeteneklerini görebilirsiniz.

NVIDIA Maxine’in yukarıdaki görselinde görüldüğü gibi en farklı özelliklerinden biri konuşmaları anında tercüme edebilme özelliğidir.

Ayrıca bu yapay zeka, arka plandaki gürültüyü engelliyor ve toplantılarda anında çeviri yapabiliyor. Tüm bu özellikler sayesinde sadece toplantıların değil diğer tüm görüntülü görüşmelerin kısa sürede farklı bir seviyeye geleceğini söyleyebiliriz.

NVIDIA Maxine yapay zekası nasıl çalışır?

Artırılmış Gerçeklik SDK’sında yüz ifadesi tahmini sunan Maxine, takip ettiği kişinin yüzünü takip eder ve ifadesini tahmin eder. Aynı şekilde kullanıcıların başka bir yere bakarken göz teması kurmasına olanak tanıyan Artırılmış Gerçeklik SDK, öngörüde bulunmanın yanı sıra bakışı kamera ile hizalayarak göz teması simülasyonu oluşturuyor.

Maxine kodlarında SDK tarafından yüz izi takibi kapsamında 126 anahtar noktayı kullanarak yüz özelliklerini ve konturları tanır. Vücut duruşu tahmininde Maxine, insan vücudunun 34 temel noktasını 2B ve 3B olarak tahmin eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu