Ekonomi

Baymak, LEED Gold Sertifikasını aldı

Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda 2021 yılında ofis katında başlattığı çevreci uygulamaları sürdüren Baymak, 30 bin metrekarelik üretim tesisi ve ofis katı, American Green Building Board (USGBC) tarafından verilen LEED sertifikasına sahiptir. Altın Sertifikasını aldı.

“Attığımız her adımda çevresel etkilerimizi dikkate alıyoruz”

Yeşil bina sertifikasyon sistemleri daha az elektrik ve su tüketimi için bir yol çizerken; Baymak Sürdürülebilirlik Bağlantısı Yöneticisi Elif Işık Akıncı, insanların daha sağlıklı ortamlarda vakit geçirmeleri için de yol gösterici olduğunu belirterek, “Amerikan Yeşil Bina Kurulu, yeşil binaların karbon salınımını engellediğini vurguluyor. Enerji ve kaynak kullanımı ile atık ve emisyon üretiminde binaların payı düşünüldüğünde bu tasarruflar son derece değerli seviyelere ulaşmaktadır. Baymak’ın ‘Sürdürülebilir Gelecek’ ilkesi doğrultusunda enerji verimliliği yüksek ve ekonomik iklimlendirme çözümleri üretiyor, attığımız her adımda çevresel etkilerimizi A’dan Z’ye göz önünde bulunduruyoruz.”

Akıncı, sözlerine şöyle devam etti: “Zamanımızın çoğunu işte geçiriyoruz. Bu süre zarfında çeşitli ihtiyaçlarımız için elektrik, ısı ve su tüketiriz. Ayrıca kapalı mekanlarda soluduğumuz hava kalitesi öncelikle sağlığımızı ve çalışma performansımızı etkiler. Üretim tesisimizin ve ofisimizin yer aldığı 30.000 metrekarelik Genel Müdürlük binamız ile LEED Gold Sertifikası’na layık görülmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Sürdürülebilirlik önümüzdeki dönemde de başta çevre olmak üzere tüm boyutlarıyla gündemimizde yer almaya devam edecektir. Çalışmalarımızın kapsamını her geçen gün genişleterek daha iyi bir gelecek için analizler üretmeye devam edeceğiz.”

LEED Sertifikası nedir?

Amerikan Yeşil Bina Kurulu tarafından geliştirilen LEED Sertifikasyon sistemi, binaların ve iç mekanların çevre dostu ve sürdürülebilirlik kriterlerine uygun olarak tasarlandığını, inşa edildiğini ve işletildiğini belgeleyen, dünya çapında kabul görmüş bir sistemdir. İç yaşam kalitesi, su verimliliği, aydınlatma sistemleri gibi pek çok başlık altında incelenen binalar, bu alt başlıklarda topladıkları puanlara göre Sertifikalı, Gümüş, Altın veya Platin olmak üzere 4 seviyede ödüllendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu