Haber

Askeri rejimin anayasal düzeni yeniden tesis etmeyi amaçlayan son diplomatik misyonu reddetmesinin ardından Nijer’e yeni yaptırımlar getirildi.

Nijer, askeri liderlerinin 26 Temmuz’daki darbenin ardından anayasal düzeni yeniden sağlamayı amaçlayan son diplomatik misyonu reddetmesinin ardından yeni yaptırımlarla karşı karşıya kaldı.

Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, Nijerya Merkez Bankası aracılığıyla darbeye karışanları bastırmayı amaçlayan yeni yaptırımları açıkladı.

Yaptırımlar, Batı Afrika ülkeleri, Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletlerden oluşan ortak bir delegasyonun Nijer’e girişe izin vermeyi reddetmesinin ardından uygulandı. Bu, Nijer’i Amerika Birleşik Devletleri ve BM’nin masaya oturma baskılarına direnmeye sevk etti.

Salı akşamı Batı Afrika Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), “Nijer’de anayasal düzeni yeniden sağlamak için tüm önlemleri almaya devam edeceğini” belirterek ortak misyonun iptal edildiğini doğruladı.

Bölgesel ve Batılı güçler, darbenin halihazırda darbeler ve ölümcül İslamcı isyanla boğuşan Batı Afrika’nın Sahel bölgesini daha da istikrarsızlaştırabileceğinden endişe ediyor. Sınır ve hava sahasının kapatılması, insani yardım arzını keserek BM’nin yardım faaliyetlerini de sekteye uğrattı. ABD ve Batı çıkarları da tehdit altında.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller Salı günü yaptığı açıklamada, “Hala umutluyuz ve anayasal düzeni yeniden tesis etme çabalarımızı sürdürüyoruz.”

Darbenin ardından ABD tarafından askıya alınan yardım, uluslararası askeri eğitim ve öğretim fonlarını, barışı koruma operasyonlarını ve Nijer’in terörle mücadele yeteneklerini destekleyen programları içeriyor.

marmaraereglisiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu