Ekonomi

“Yüzyılın felaketi”nin yaşandığı deprem bölgesine konteyner bağışı devam ediyor

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta depremlerden etkilenen bölgedeki konut sorununu çözmek için çalışmalarını sürdürürken, kurum, kuruluş ve şirketler tarafından bölgeye konteyner bağışları devam ediyor.

Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı depremden etkilenen Gaziantep’te bin 522 konteynerin kurulumunu tamamladı ve sayı kısa sürede 15 bine ulaşacak.

AFAD, Malatya’da bulunan İnönü Üniversitesi Teknopark bahçesinde 180 bin metrekare alana konteyner kent inşa etme kararı alırken, bin 200 konteyner depremzedelere hizmet verecek.

Baykar, Kahramanmaraş’ta 2 bin kişilik konteyner kentin inşaatına başladı. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, vatandaşların acil barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla 2 bin kişinin barınacağı 520 konteynerin 1,5 ayda tamamlanacağını paylaştı.

Bayraktar, Baykar olarak nerede çağrılırsa depremzedeler için 1.000 konut bağışlayacaklarını da söyledi.

1000 konteyner konuttan oluşan köy kurulacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, Türkiye’de depremzedeler için 1.000 konteyner evden oluşan köy kurulması için Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu ile protokol imzaladı.

MÜSİAD, Kahramanmaraş’ın Elbistan bölgesinde depremden etkilenen vatandaşlar için İçişleri Bakanlığı’nın izniyle ve AFAD’a uygun olarak 1.000 konteyner evden oluşan eşyalı Konteyner Kent kurulacağını duyurdu.

AHBAP Derneği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ilk alımları yaptıklarını ve 3 bine yakın konteynerin bazılarında çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), bölgeye 405 adet konteyner ve çadır gönderdiğini paylaştı.

Limak Şirketler Kümesi Hatay’da 4.000 kişilik konteyner şehir kuruyor

Limak Şirketler Grubu, Hatay’da ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak belirlenen 2 farklı noktada toplam 4 bin kişinin barınabileceği konteyner kent inşaatına başladı.

Ankara Sanayi Odası da 300 konteyner ile yaşam merkezinde elektrik, su ve internet şebekesi gibi hizmetler verecek. Sigorta şirketi Allianz konteyner tedarik edeceğini, Arabica Coffee House’un konteyner şehirler için konteyner alımı yapacağını duyurdu.

Dünya Göçebe Oyunları Komitesi tarafından Eylül 2022’de Bursa’nın İznik ilçesinde düzenlenen 4. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İznik Belediyesi tarafından belirlendi.

Ayrıca İznik’ten mutfak, banyo ve tuvaletin de bulunduğu 200 kişilik özel yapım konteynerler tırlara yüklenerek afet bölgesine gönderildi.

Amasya’nın Merzifon ilçesinden Hatay’daki depremzedelere içi gıda dolu 9 konteyner ev gönderilirken, bölgede bu alanda faaliyet gösteren firmalar konteyner üretimine ağırlık verdi.

Galatasaray Kulübü’nün konaklama ihtiyaçları için 500 konteyner hedefiyle başlattığı kampanya devam ediyor.

Galatasaray Kulübü’nün 500 konteyner amacıyla başlattığı kampanya devam ederken, İnsay Yapı 25 konteyner, İstanbul Ticaret Borsası 100, İzmir Ticaret Odası 200 konteyner ekleyeceğini duyurdu.

İzmir Ödemiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri depremde evini kaybedenler için proje hazırlayarak 3-4 kişilik bir ailenin yaşayabileceği konteyner ev üretti. Örnek olarak üretilen konteynerlerin malzeme desteğinin sağlanması durumunda seri üretimine geçilecektir.

“Kalyon Konteyner Kent” konseyim başladı

Kalyon Holding, Gaziantep İslahiye’de 3 bin kişilik “Kalyon Konteyner Kent” kurulumuna başlarken, Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) deprem bölgesine 10 konteyner gönderdi.

Kastamonu Valiliği uyumu ile deprem bölgesine gönderilmek üzere hazırlanan 6 adet seyyar tuvalet-duş, 1 adet seyyar tuvalet, 8 adet iş yeri konteyneri Hatay’a gönderilirken, 6 adet seyyar tuvalet-duş, 4 adet yaşam konteyneri, 5 adet tuvalet konteyneri denize indirildi. Adıyaman’a gönderildi.

Katar depremzedeler için 10.000 konteyner konut gönderdi

Katar Kalkınma Fonu Yöneticisi Khalifa bin Casim al-Kevari, Buyruk Pir Temim bin Hamed Al Sani’nin talimatıyla Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 10 bin konteyner evin nakliye sürecini başlattıklarını bildirdi.

Konya’dan deprem bölgesine 69 konteyner gönderilirken, Konyaspor bölgeye 100 konteyner sevk etti.

Manisa Soma esnafı ile Soma Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri, depremzedeler için konteyner konut, çadır tipi soba ve seyyar tuvalet üretimine başladıklarını belirtti.

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında depremzedeler için 1.000 konteynerlik dayanak kararı alındı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO), depremlerden etkilenen Adıyaman’a 52 adet konteyner ev yapılacağını, Samsun Valiliği ise Samsun’un Terme ilçesinde bulunan 46 adet prefabrik konteynerin Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine gönderileceğini duyurdu. , “yüzyılın felaketinin” merkezlerinden biri.

Muğlalı mermerciler 2 oda 1 banyolu 18 adet hazır konteyneri erzak, ısıtıcı, soba ve giysi ile doldurarak deprem bölgesine sevk etti.

TFF, Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında depremzedelere 1.000 konteyner destek verilmesine karar verildiğini duyururken, Toyota Ahbap üzerinden 500’e yakın konteyner dağıtılacağını duyurdu.

Bir “konteyner şehir” kurmak için bağış toplama kampanyası

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB), deprem bölgesindeki depremzedelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla “konteyner kent” kurulması için bağış kampanyası başlattı.

Üzerinde iki adet konteyner ev bulunan tır, Muğla Dalaman’da gönüllü vatandaşlar ve yardım amaçlı vatandaşların bağışıyla deprem bölgesine gönderilirken, Dalaman Belediyesi ve Dalaman Kaymakamlığı da bölgeye 4 adet konteyner gönderdi.

Güler Yatırım Holding’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada, RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından 25 adet konteyner siparişi verildiği, konteynerler için belirlenen tahmini yardım tutarının 1 milyon 350 olduğu açıklandı. bin TL.

Bu arada Karadeniz Holding, Hatay-İskenderun’a 3 bin kişinin yaşayabileceği 2 yüzen yaşayan şehir göndereceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu