Haber

Ukrayna’nın Il-76 uçağına saldırısı: Rusya Türkiye’den ne bekliyor?

Rus Senatör Karasin, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç ile görüştü.

Ukrayna ordusu, Rusya’nın Belgorod Bölgesi semalarında uçan ve Ukraynalı esir askerleri taşıyan Il-76 kargo uçağına füze saldırısı düzenledi. uluslararası terör eylemi‘ diyen Karasin, bu tür eylemlerin kınama ve gerekli tepki olmadanGeçilemeyeceğini belirtti.

Karasin” Kiev rejiminin bu kabahatine Ankara’nın gerekli tepkiyi göstereceğini umuyoruz.” söz konusu.

‘TBMM Başkanımızı ve heyetini kabul etmeye hazırız’

Federasyon Kurulu Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Karasin ve Bilgiç, üst düzey Rus ve Türk parlamenterlerin temaslarına yönelik hazırlıkları da ele aldı.

Karasin, Rus senatörlerin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve beraberindeki heyetin yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi Uluslararası İlişkiler Komisyonu heyetini de kabul etmeye hazır olduklarını kaydetti.

‘TBMM heyetini seçimlere davet ettik’

Ayrıca Karasin, Rusya’da Mart 2024’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin uluslararası gözlem faaliyetlerine TBMM temsilcilerinin davet edildiğini bildirdi. Büyükelçi Bilgiç ise Türk milletvekillerinin seçime katılmasını sağlamaya hazır olduklarını söyledi. Rusya’daki seçimleri diplomatik kanallardan gözlemci olarak yürütüyoruz.

Rusya Savunma Bakanlığı, çarşamba günü, içinde 65 Ukraynalı esir asker, 6 mürettebat ve 3 refakatçinin bulunduğu Il-76 kargo uçağının, Rusya-Ukrayna ucundaki Belgorod Bölgesi’nde Ukrayna ordusu tarafından karşı saldırıyla vurulduğunu bildirdi. Kharkiv Bölgesi’nin Liptsy yerleşim yerinden ateşlenen uçak füzesi.

Bakanlık, Ukrayna yönetiminin bu terör saldırısını gerçekleştirerek gerçek yüzünü gösterdiğini ve vatandaşlarının canını hiçe saydığını da vurguladı.

alacamhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu