Haber

Meriç Nehri’nin debisi yüzde 50 azaldı.

Edirne’de Meriç Nehri’nin debisi kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 50, Tunca Nehri’nde ise yüzde 40 azaldı. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerine göre Meriç Nehri’nde geçen yıl akan 134 metreküp/saniye olan su, bu yıl aynı tarihte yapılan ölçümde 68 metreküp/saniyeye çıktı; Öte yandan Tunca Nehri’nde akan 10 metreküp/saniye su, 6 metreküp/saniyeye geriledi.

Edirne’de yaşanan sellerle gündeme gelen Meriç ve Tunca nehirlerindeki su seviyesi, kuraklık nedeniyle azaldı. DSİ Edirne 11. Bölge Müdürlüğü Kirişhane Ölçüm İstasyonu verilerine göre Meriç Nehri’nde geçen yıl 134 metreküp/saniye akan su bu yıl 68 metreküp/saniye olarak ölçüldü. Geçen yıl 10 metreküp/saniye olan Tunca Nehri’nde ise 6 metreküp/saniyeye geriledi. Bu verilere göre Meriç Nehri’nde yüzde 50, Tunca Nehri’nde yüzde 40 oranında azalma olduğu gözlemlendi. Meteorolojik verilere göre Edirne son 10 yılın en kurak ekim ayını yaşadı. Ekim ayında metrekareye 6 kilo düşüş buğday eken üreticinin geç ekim yapmasına neden olurken, Kasım ayında metrekareye 65 kilo düşen yağış çiftçiye umut verdi.

’40 YILDIR KURAKLIK GÖRMEDİM’ Tarım kenti Edirne’de yüz binlerce dekar ekili araziyi sulayan Meriç ve Tunca nehirlerinde debilerin azalması uzmanlara göre küresel ısınmadan kaynaklanıyor . Edirne’de yaşayanlar, bölgenin beklenen yağışlarının bir an önce düşmesiyle derelerdeki su seviyesinin yükselmesini bekliyor. Hüseyin Öztürk (72), “Bölgede kuraklık var. Her yıl iklim değişiyor. Önceki kışlar tutmuyor. Burada kışı görmüyoruz kar yok. Kuru soğuk var, yok. yağmur. Su seviyesi çok düşük. Şimdiye kadar çeltik (pirinç) “Ekilirdi, sulama vardı ama şimdi her şey bitti. Yine de su az. 35-40 yıldır buradayım, böylesini hiç görmedim’ dedi. Meriç Nehri’nin geçtiği Karaağaç Mahallesi’nde oturan Osman Morto, nehirdeki suyun 0,5’e ulaştığını söyledi. 2 metreden düşerek kuruduğunu ifade eden Başkan, “Edirne’de eskisi gibi yağış yok. Yılın bu zamanında kar yağardı. Şimdi bırakın karı, yağmur bile yok. Tunca Nehri “Nehirde en az 1.5-2 metre su olması lazım. Şimdi 2 karış su var. Suyun düştüğü çok açık. Bu yıla kadar bu nehirde böyle bir azalma olmadı. En az 1 metre aşağıdaydı, altında değil” dedi.

Özkan Umut ise bölgede beklenen yağışların alınamaması nedeniyle su seviyelerinde büyük düşüş yaşandığını belirterek, “Geçmişte Meriç ve Tunca nehirlerimizde sular 2015’te bile boyumuzu aşıyordu. yaz Karaağaç ve Edirne’nin ortası sudan dolayı kapanıyordu bir haftadır su geliyordu burası ne kar yağıyor ne yağmur yağıyor yağmur yok tepelerde kar yoktu eskiden yol boyu kar vardı saçaklara.O kar eridiğinde her gün su geliyordu.Artık hiçbir şey yoktu.Daha önce buraya su geldiğinde Meriç Nehri Köprüsü’nün gözleri suyla dolmuştu.Artık bunu söylemek mümkün değil inşallah. Bir an önce kar ve kar yağışı olacak, akarsularımızda su seviyesi yükselecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu