Ekonomi

Maryland/ Özcan: ABD bankalarında 2008 krizine benzer tablo yok

Maryland Üniversitesi Ekonomi ve Finans Profesörü Şebnem Özcan, ABD’nin hibe sonrası yaptığı değerlendirmede, Fed’in politikasının hala sıkı olması gerektiğini söyledi.

ABD’de perakende satışlar Nisan’da yüzde 0.4 arttı. Beklenti yüzde 0,8 artış olmasıydı.

Bloomberg HT’ye konuşan Özcan Talep hala güçlü, işgücü piyasası hala güçlü. Bu güç hizmet sektöründen gelmektedir. Enflasyonun yapışkan olduğunu söylüyoruz ve bu nedenle Fed sıkı duruşunu sürdürüyor. Akademik literatürdeki bilgiler, bunun etkisinin sıkılaştırma kampanyasının başlamasından itibaren 13 ay ortası ile 2 yıl arasında olabileceğini söylüyor. Para politikasının hala sıkı olması gerekiyor ve Fed’in yaptığı da bu” dedi.

Fed içinde farklı görüşlerin başladığını ifade eden Özcan, “Bu banka işi biraz abartılıyor. Bu bankalar küçük, düzenlemeye tabi olmayan bankalardır. Kredinin yüzde 70’ini sağlayan bankalara bir şey olmazken böyle bir banka paniği yaratmak ve dolayısıyla para politikasını değiştirmek çok ama çok yanlış. 2008’deki gibi bir kriz olursa tabii ki para politikasında değişiklik olacak; Ama şu anda böyle bir kriz yok” dedi.

devrekaniajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu