Haber

KKTC’nin Dünü ve Bugününü Anlatan Konferans Trabzon’da Düzenlendi

Trabzon’da “KKTC’nin Dünü ve Bugünü” konulu konferans düzenlendi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, üniversitenin ev sahipliğinde Nazım Terzioğlu Amfi’de düzenlenen konferansta, bugün Gazze’de yaşananların Kıbrıs Rumları tarafından Kıbrıs Türk halkına yapıldığını söyledi. geçmiş.

Kıbrıs Türk halkının yaşadığı bazı tecritlerin halen yaşandığını belirten Çuvalcı, “Biz küçük vatanımızı koruyoruz. Nerede zulmün olduğu yerde Türkler her zaman adaleti, sevgiyi ve barışı getirmek için oradadır. Biz hiçbir zaman saf bir insanı öldürmedik. Batı değerlerini ve kültürünü görüyorsunuz, şu anda Kıbrıs Türk halkına yapılıyor. Spor Örgütlenmelerine katılamıyorlar, farklı bir şekilde izole ediliyorlar. Ama biz onların arkasındayız. Türk ordusu 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nı başlatmıştı. “Bugün orada barış varsa bu Türk ordusunun sayesindedir” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Trabzon Konsolosu Erek Çağatay, Türk halkının Kıbrıs’taki asırlık varlığının, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın önderliğinde 40 yıl önce KKTC olarak taçlandırıldığının altını çizdi.

Çağatay, uluslararası toplum tarafından haksız yere izole edilen KKTC’nin sonsuza kadar bağımsız ve egemen bir devlet olarak yaşayacağını vurgulayarak şöyle devam etti:

“‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesine bağlı olarak her geçen gün gelişmeye ve güçlenmeye devam edecektir. Hayatımızın her aşamasında maddi ve manevi yanımızda olan vatanımız Türkiye’ye minnettarız. Kıbrıs Türk halkı olarak adada adil ve kalıcı bir anlaşmaya varılması konusunda kararlıyız.” İyi niyetli ve yapıcı tavrımızı sürdürmeye devam ediyoruz. KKTC, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük desteğiyle, Kıbrıs’ta var olan iki devletin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü temelinde acil ve sürdürülebilir bir anlaşmaya varılabileceği güvencesini Birleşmiş Milletler’e tescil ettirmiştir. garanti edilecektir. Ve bunu tüm dünyaya duyurduk.”

“Kıbrıs tarihte ve bugün büyük stratejik öneme sahiptir”

KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman Erkan, Kıbrıs’ın hem tarihte hem de bugün büyük stratejik değere sahip olduğunu belirtti.

Akdeniz’in üçüncü, Doğu Akdeniz’in ise tek büyük adası olan Kıbrıs’ın tarihteki tüm egemen güçlerin ele geçirmek istediği bir yer olduğuna dikkat çeken Erkan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kıbrıs eşittir üs tabirini rahatlıkla kullanabiliriz. Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı 1571’de Lala Mustafa Paşa tarafından fethettiğini biliyoruz. Tarihsel bir gecikme olarak kanuni Sultan Süleyman’dan sonra alındığını düşünüyorum. Daha önce alınabilirdi ama Çeşitli sebepleri vardı Denge “Politikaları bunu geciktirmiş olabilir. Kıbrıs 1878 yılına kadar Osmanlı idaresinde kalmış ve vilayet olarak yönetilmiştir.”

Erkan, Kıbrıs sorununun ortaya çıkmasında 1947 yılının önemli olduğuna dikkat çekerek, “Çünkü bu tarihten itibaren İtalya ile Yunanistan arasında yapılan anlaşmayla 12 Adalar savaş tazminatı olarak Yunanistan’a verildi. Ege adalarından sonra Yunanistan da Yunanistan’a verildi. Akdeniz adalarını aldı, alamayacağı tek ada ise Kıbrıs’tı.” kaldı. Dolayısıyla Yunanistan bu tarihten itibaren Rumca Enosis adı verilen Kıbrıs’ı ilhak etme davasını başlattı.” dedi.

Konferansa Vali Aziz Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Ataman, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

haber-genc.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu