Ekonomi

Jeff Bezos 5 milyar dolarlık Amazon hissesi satmayı planlıyor

Amazon (NASDAQ:AMZN)’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jeff Bezos, hisse senedinin değerinin rekor seviyeye yükselmesinin ardından şirketteki yaklaşık 5 milyar dolar değerindeki hissesini satmaya hazırlanıyor. İşlem, Amazon’un hisse senedinin 200,43 $ ile görülmemiş bir zirveye ulaştığı Salı günü piyasa saatlerinin kapanışından sonra bir düzenleyici dosyada açıklandı.

Satış, hisse senedi fiyatı bu yıl %30’un üzerinde artış gösteren ve Dow Jones Endüstriyel Ortalamasının %4’lük yükselişini önemli ölçüde geride bırakan Amazon’un 25 milyon hissesinden oluşuyor. Satış sonrasında Bezos’un elinde, e-ticaret devinde %8,8’lik bir paya denk gelen yaklaşık 912 milyon hisse kalması bekleniyor.

Planlanan bu elden çıkarma, Bezos’un Şubat ayında gerçekleştirdiği ve yaklaşık 8,5 milyar dolar değerindeki hisseleri elden çıkardığı önemli bir satışın ardından geldi. Bu satış, 2023 yılı boyunca Amazon hisselerinde yaşanan %80’lik yükselişin hemen ardından gerçekleşmişti.

Şu anda Forbes tarafından 214,4 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle dünyanın en zengin ikinci kişisi olarak listelenen Bezos, aynı zamanda havacılık ve uzay üreticisi Blue Origin’in de başında bulunuyor. Onun liderliğinde Blue Origin, Mayıs ayında altı kişilik bir mürettebatı uzayın sınırına başarıyla gönderdi.

Diğer şirket haberlerinde ise Amazon, yapay zekâ alanındaki ilerlemeler ve uygulamalar sayesinde Nisan ayında güçlü ilk çeyrek kazançları bildirdi. Seattle merkezli teknoloji devi ayrıca bulut bilişim bölümünde liderlik değişikliğine giderek Adam Selipsky’nin yerine Matt Garman’ı birimin başına getirdiğini duyurdu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu