Haber

Hrant Dink Davası: Yargıtay’ın bozma kararı yerine getirildi, Cumhurbaşkanlığı avukatının katılma talebi kabul edildi

Özden ATİK/ İSTANBUL, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili kamu görevlisi yargılanan 15 sanık hakkında kısmen bozularak Yargıtay’a iade edilen davada üst mahkemenin kararı onandı. Uyulması. Cumhurbaşkanlığı avukatının “Anayasa’yı ihlal etmekle” suçlanan davaya katılma talebi kabul edildi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 22 Haziran 2023’te Hrant Dink cinayeti suçundan 37 kamu görevlisinin beraat, 26 sanığın da hapis cezasına çarptırıldığı kararını onadı. Bazı sanıklar için kararın bozulması, bazı sanıklar için ise bozulması. Yargıtay’ın bozma kararında, Jandarma İstihbarat ve Polis İstihbarat mensuplarının olaya birlikte ve aynı anda karıştıkları, örgütsel faaliyet kapsamında ve örgütsel hedeflere yönelik hareket ettikleri belirtildi. Bu kadar büyük çaplı örgütlenme hareketlerinin planlama, planlama ve rastlantısallık olmadan yürütülemeyeceğine işaret eden Yargıtay, bu konuların birlikte değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi. Kararın bozulmasının ardından tutuksuz sanıklar Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılıç, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya geldi. Duruşmaya 7’si tutuklu 12 sanık, Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Hrant Dink ailesini temsilen avukatlar da hazır bulundu.

CUMHURBAŞKANLIĞI AVUKATI KATILMAK İSTEDİ

Cumhurbaşkanlığı avukatı duruşmaya katılma talebinde bulundu. Dink ailesinin avukatı Bahri Bayram Belen, Yargıtay kararının esasa ilişkin itirazlarını karşılamadığını, belgenin aslının incelenmediğini, bu aşamada bir şey söylemeyeceklerini belirtti. Yargıtay Başkanı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararın kısmen bozulduğunu belirterek, taraflara bozma kararını kabul edip etmediklerini sordu. Bunun üzerine sanıklar, bozma kararına uyulmamasını talep etti.

7 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi

Mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararının usule ve hukuka uygun olduğu gerekçesiyle yerine getirilmesine karar verdi. Sanıklar Gazi Günay, Hasan Durmuşoğlu, Muharrem Demirkale, Okan Şimşek, Osman Gülbel, Veysel Şahin, Yavuz Karakaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Sanık Faruk Sarı hakkında çıkarılan yakalama kararı devam ederken, bazı sanıkların belgeyi bırakma talepleri de belgenin bütünlüğü ve belgenin geldiği aşama dikkate alınarak reddedildi.

Duruşma ERTELENDİ

Tarafları kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini sunmaya davet eden mahkeme, duruşma ortasında dilekçeleri değerlendirerek belgenin yargılamaya katkı sağlamayacağının değerlendirilmesi halinde belgenin hazırlanması için savcıya gönderilmesine karar verdi. görüşünü esas alıyor. Dosya kapsamında sanıklara, Türk Ceza Kanunu’nun 309’uncu maddesi kapsamında “Anayasa’ya aykırı davranmak” suçundan suçlama yöneltilmiş olup, bu suça Cumhurbaşkanlığı’nın zarar verme ihtimalini göz önünde bulundurarak katılma talebini kabul etti. . Duruşma 10 Ocak 2024’e ertelendi.

DAVANIN ARKA PLANI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski polis memurlarının da bulunduğu kamu görevlilerinin ihmali nedeniyle açılan davada kararını 26 Mart 2021’de açıkladı. 78 sanıklı davada aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 13 firari sanığın belgeleri ayrıştırıldı. Oybirliğiyle alınan kararda, cinayetin FETÖ/PDY’nin amaçları doğrultusunda işlendiği kanaatine varıldığı vurgulandı. Toplam 26 sanık çeşitli hatalardan dolayı değişen oranlarda mahkum edildi. Bazı sanıkların beraatına, bazı sanıklar hakkında ise davanın düşürülmesine karar verildi.

kelkit-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu