Haber

HDK’nın suçlarını belgeleyen video Sudan’da gösterildi

PORT Sudan Egemenlik Kurulu Başkan Yardımcısı Malik Agar, Afrika Birliği’nin Güney Sudan temsilcisi ve Afrikalı büyükelçilere, orduyla 2018 yılının ortasından bu yana çatışan Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) “suçlarını ve ihlallerini belgelediği” iddia edilen bir video kaydını gösterdi. -Nisan 2023.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Agar, Güney Sudan’ın başkenti Juba’da Troyka ülkeleri (ABD, Norveç, İngiltere) ve Avrupa Birliği’nin (AB) Güney Sudan büyükelçileriyle bir araya geldiğini belirtti.

Güney Sudan’da Afrika ülkelerinin büyükelçileri ve Afrika Birliği’nin ülkedeki temsilcisiyle de ayrı bir toplantı yaptığını belirten Agar, “Afrika büyükelçileriyle yaptığımız toplantıda HDK’nın suçlarını ve ihlallerini belgeleyen videoyu gösterdik.” O cümleyi kullandı

Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Agar, Afrika büyükelçilerine Sudan hükümetinin acıları hafifletmek ve savaşı sona erdirmek için çalıştığına dair güvence verdiklerini söyledi.

Çatışmalar devam ederken siyasi süreçten bahsetmenin mümkün olmadığını belirten Agar, Sudan’da devletin çökmesi durumunda Afrika Boynuzu bölgesinde yaşanacakların sonuçları ve bunun Sudan’a olası etkileri konusunda katılımcıları uyardıklarını kaydetti. kıta.

Sudan’da iç savaş

Sudan, Egemenlik Konseyi Lideri Orgeneral Abdulfettah el-Burhan komutasındaki ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 2023 Nisan ortasından bu yana şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

HDK ve ordu, Aralık 2018’de yaşanan halk ayaklanmasının ardından iktidara gelerek, yaklaşık 30 yıl iktidarda kalan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in Nisan 2019’da devrilmesinin ardından sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümette yer aldı. 2021’de sivil hükümete karşı hep birlikte darbe yaptılar.

Ordu ve HDK’nın, askeri ve güvenlik reformu kapsamında HDK’nın orduya entegrasyonu konusunda anlaşmazlığa düşmesi üzerine Nisan ortasında iç savaş çıktı.

BM’ye göre dünyanın en büyük yerinden edilme krizinin yaşandığı Sudan’da yaşanan çatışmalar sonucunda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 6 milyon kişi ülke içindeki diğer şehirlere, 1,7 milyon kişi ise çevre ülkelere kaçtı.

habercaykara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu