İş

Güneydoğu Asya Ülkeleri ile Aydın arasında iş diyalogları kurulacak

Güneydoğu Asya Ülkeleri ile Aydın arasında iş diyalogları kurulacak

AYDIN ​​- Aydın’ın yürüttüğü ‘Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ile Türkiye Arasında Ticari Diyalogun Kurulması’ projesi kapsamında 10 farklı Asya ülkesinden temsilciler Aydın’a gelerek Aydın Ticaret Odası üyeleriyle buluştu. Ticaret Odası.

1967 yılında kurulan ve merkezi Jakarta’da bulunan Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Vietnam’ın da aralarında bulunduğu Güneydoğu Asya Birliği Üye Ülkeleri Birliği ile Türkiye Arasında İş Diyaloğunun Kurulması Projesi kapsamında 10 farklı Asya ülkesinden , Filipinler, Myanmar, Brunei, Kamboçya ve Laos üyedir. Temsilciler Aydın’a geldi. ASEAN üyesi ülkeler ve proje illeri arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatlarının teşvik edilmesi, ekonomik, sosyo-kültürel diyalog ve entegrasyonun geliştirilmesi için sürdürülebilir bir yapı oluşturulmasını amaçlayan proje kapsamında Aydın’a gelen yabancı iş insanları, AYTO ile görüştü. üyelerle görüş alışverişinde bulunuldu, iş toplantıları düzenlendi. .

Toplantının açılış konuşmasını yapan Aydın Ticaret Odası Meclis Başkanı Coşkun Cerit, “Aydın’ın en büyük meslek kuruluşu olan odamız, 119 yıldır Aydın’ın ticari, ekonomik ve sosyal hayatının nabzını tutuyor. köklü geçmişine sahip Odamız, üye odaklı hizmet anlayışıyla bölge ekonomisinin güçlenmesine öncülük ediyor.” Yürüttüğü çalışma ve projelerle kente büyük kaynak yaratmakta, aynı zamanda kentin sosyo-kültürel yapısına da katkı sağlamaktadır. Odamız, ana kuruluşumuz olan 9. Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Yerel Konfederasyonu’nun da üyesi olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyesidir. Oda Ödülleri Yarışmasında üyelerine yönelik yaptığı çalışmalarla en başarılı oda seçildi. Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu, dünya nüfusunun yüzde 40’ını ve dünya ekonomisinin yüzde 23’ünü kapsayan, Asya-Pasifik Bölgesi’nin en büyük ticari kuruluşudur. Bugün burada bir arada olmamızı sağlayan projemizin, hızla gelişen, önemli fırsatlar sunan ve büyük bir pazar olan ASEAN ülkeleri ile şehrimiz arasında kültürel ve ticari köprüler kurmamızı sağlayacak değerli bir araç olduğuna inanıyorum. İlimiz tarım ürünleri, madencilik ürünleri ve tarım makineleri imalatı ile yenilenebilir enerji kaynakları başta olmak üzere dış ticarette değerli fırsatlar yaratmaktadır. AB beslenme tescilli incir, zeytin ve zeytinyağımızın üretimi ve ihracatıyla şehrimize ve ülkemize büyük katma değer sağlıyoruz. Aynı zamanda ilimizin ihracatında tarım makineleri, madencilik ürünleri ve otomotiv yedek parça üretimimiz önemli bir yer tutmaktadır. Aydın aynı zamanda bir turizm merkezidir. İlimizde 29 antik kent, Kuşadası ve Didim gibi eşsiz sahiller ve hizmet kalitesiyle öne çıkan konaklama tesisleri bulunmaktadır. Ülke turizminde en değerli 5 destinasyondan biridir. Toplantının aramızdaki karşılıklı ticareti geliştirmenin yanı sıra kültürel bağlarımızı da güçlendireceğine inancım tamdır. “Bu vesileyle ana kuruluşumuz, projeye katkı sağlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, odalarımızın temsilcilerine ve ASEAN sekretaryasına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Cerit’in konuşmasının ardından Aydın Ticaret Odası çalışanı Belgin Kadıoğlu tarafından Aydın Ekonomi sunumu, Endonezya Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Genel Müdürlüğü Uluslararası Ticaret Uzmanı Christianto Tongg tarafından ise ASEAN Bölgesi sunumu yapıldı.

Toplantının ikinci bölümünde ise AYTO üyeleri, Güneydoğu Asya Birliği üyesi ülkelerden iş insanlarıyla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu ve iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Toplantıya Aydın Ticaret Odası Meclis Başkanı Coşkun Cerit, AYTO Genel Sekreteri İlknur Kahraman, AYTO Meclis Üyesi Ümit Kundakçı ve yabancı iş insanları katıldı.

aksekihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu