Haber

Ev Kiralarken Cinsiyet Ayrımcılığına 102 Bin Lira Para Cezası!

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), evini sadece aile ve kız öğrencilere kiralamaya çalışan emlakçı ve ilan sitesi ile ev sahibine toplam 102 bin lira para cezası verdi.

Üniversite öğrencisi MFK’nın gittiği şehirde ‘kız öğrencilere uygun aileye uygun 3+1 daire ara kat’ ilanına yaptığı başvuru, sadece erkek olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Emlakçı, ev sahibi MADDE’Dairenin sadece kız öğrencilere kiralanmasını istediğini belirtti.

Beğendiği daireyi kiralayamayan MFK, emlakçı, ev sahibi ve ilanı yayınlayan internet sitesinin cinsiyet ayrımı yaptığı iddiasıyla TİHEK’in kapısını çaldı.

Üniversite öğrencisi, kiralamak istediği daireyi erkek olduğu gerekçesiyle kiralamayan emlakçının cinsiyete dayalı ayrımcılık oluşturduğunu savundu.

Emlakçı AU, talebin ev sahibinden geldiğini, gerekirse ikna için konuşabileceğini söyledi. Evin ilanının yer aldığı internet sitesinin yetkilileri, ilanlara müdahale etmediklerini belirtti. Yerleşik EY de ajansa yanıt vermedi.

Tarafları dinleyen TİHEK, erkek öğrencinin ayrımcılık iddiasını uygun buldu. Kararda şu ifadeler yer aldı ⬇️

‘AU’nun muhatabına 6 bin TL, ev sahibi EY’ye 6 bin TL ve muhatap internet sitesine 89 bin 571 TL idari para cezası verilmesine oybirliğiyle karar verildi.’

gulnarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu