Haber

Eskişehir’de Öğrenciler KYK Yurdu’ndaki Asansör Faciasını Protesto Etti

MELTEM KARAKAŞ

Eskişehir’de yüzlerce üniversite öğrencisi, Aydın’daki KYK yurdundaki asansör faciasını protesto etti. Öğrenciler adına açıklama yapan Zeynep Tuncer, “Bizim isteklerimizi görmezden geldiğiniz gibi ülkenin geleceğini de görmezden geliyorsunuz. Öğrencilerini yaşatamayan bir düzen ile karşı karşıyayız. Ölümün ardından hiçbir önlem alınmadı” dedi. Dostlarımızın güveni bize huzur verecektir. Bu sefer böyle dönmeyecek, bu düzen böyle devam etmeyecek. Artık yeter diyoruz.” “Genç yaşta intihar eden arkadaşlarımızın ölümü siyasidir. KYK’de hayatını kaybeden arkadaşlarımızın ölümü siyasidir” dedi.

Eskişehir’de 2 üniversite öğrencisi bir haftada yaşamına son verdi. Daha sonra üniversite son sınıf öğrencisi Zeren Ertaş, Aydın’da kaldığı KYK yurdunda asansörün arızalanması sonucu hayatını kaybetti. Eskişehir’de Espark AVM önünde toplanan öğrenciler, ‘Türkiye, uyum, öğrencilerini koru’ sloganıyla Millet Anıtı’na yürüdü.

“BİZİ İLGİLENDİRMEYE ÇALIŞANLAR BU CİNAYETLERİN FAİLİDİR”

Zeynep Tuncer şunları söyledi:

“Bugün, burada, Eskişehir’de, geçtiğimiz haftalarda Resul Alan kampüs kafeteryasında kendini asarak intihar etmiş, bir kız kardeşimiz Mükrime Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nda 5’inci kattan atlayarak intihar etmiş, üniversite öğrencimiz Zeren Ertaş da intihar etmişti. Aydın’da Işıklı KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan kız kardeşim. Ülkedeki yaşam koşullarının yol açtığı sorunlar ve ihmaller sonucu hayatını kaybeden arkadaşlarımız için toplandık. Bu ölümlerin cinayet olduğunun bilincindeyiz. Bu cinayetlerin failleri düzenin mensupları, ülkenin geleceği olan bizlere gözdağı vermeye çalışanlardır.

“ÖĞRENCİLERİN YAŞAM KALİTESİNİN DÜŞMESİ UMURUNDA DEĞİL”

Maalesef sorunlarımız sadece bunlarla sınırlı değil. Öğrenci olarak en temel hakkımız olan barınma hakkına bile ulaşamıyoruz. Yurt kapasitelerinin yetersizliği ve kiraların fahiş olması nedeniyle birçoğumuz eğitimimize ara vermek, hatta eğitimimizi sonlandırmak zorunda kalabiliyoruz. Yurtlara yerleşebilen arkadaşlarımız ya inşaat molozları arasında yaşıyor, kurtlu yiyeceklere maruz kalıyor ya da 4 kişilik odalarda 6-8 kişiyle yaşamak zorunda kalıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi son derece güvenli olduğu söylenen yurtlar biz öğrencilere mezar haline geliyor. Yurt kapasitesini artırdıklarını söyleyenler var ama öğrencilerin yaşam kalitesinin düşmesini umursamıyorlar. Birkaç gün önce Meclis’e sunulan üniversite öğrencilerinin sorunlarının tespiti ve analizine ilişkin öneri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

“ÖĞRENCİ ÖLÜMLERİ SİYASİDİR”

Biz bu ülkenin gençleri yoksulluk içinde yaşamaya çalışırken, bazıları saraylarında yaşayıp bizden susmamızı, şükretmemizi bekliyor. Sessiz kalmayacağız! Buradan tüm öğrenciler adına sesleniyoruz, biz sadece insanca yaşamak istiyoruz. Bilinsin ki bir kişiyi daha kaybetmek istemediğimiz için çıktığımız bu yolda çabamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bizim isteklerimizi görmezden geldiğiniz gibi ülkenin geleceğini de görmezden geliyorsunuz. Öğrencilerini yaşatamayan bir düzen ile karşı karşıyayız. Dostlarımızın vefatından sonra yapılacak hiçbir işlem bize huzur vermeyecektir. Bu durum böyle dönmez, bu düzen böyle devam etmez. Bu kadar yeter diyoruz! Genç yaşta intihar eden arkadaşlarımızın ölümü siyasidir. “KYK’de hayatını kaybeden arkadaşlarımızın ölümleri siyasidir.”

haber-seferihisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu