Haber

Çin Savunma Bakanlığı, ABD’nin balonu şişirmesini “aşırı tepki” olarak nitelendirdi

Çin Savunma Bakanlığı, ABD’nin istihbarat amaçlı olduğundan şüphelendiği Çin’e yüksek irtifa balonunu düşürmesini “aşırı tepki” olarak değerlendirdi.

Bakanlık Sözcüsü Tan Kıfey yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in sivil bir İHA’ya yönelik güç kullanmasını protesto ettiğini söyledi.

Sözcü Tan, “Müdahalenin aşırı bir tepki olduğu açıktır. ABD’nin hamlesini kınıyoruz ve benzer durumlarda tepki verme hakkımızı saklı tutuyoruz.” sözlerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı sabah yaptığı açıklamada, “Çin, ABD’nin sivil bir insansız hava aracına karşı güç kullanmasından son derece memnun değil ve saldırıyı protesto ediyor.” Dedi. kelimesini kullanmıştı.

Açıklamada, Çin tarafının uçağın sivil amaçlı olduğunu Washington’a bildirdiği, uçağın mücbir sebeplerle Amerikan havalimanına girmesinin tamamen tesadüf olduğu ve sorunun sakince, profesyonelce ve itidalle ele alınmasını açıkça talep ettiği vurgulanarak, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, “ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü balonun yerdeki personele teslim edileceğini söyledi. Veya fiziki tehdit. Bu koşullarda ABD tarafı, kullanılmasında ısrar ederek aşırı tepki gösterdi. zorlama ve açıkça uluslararası kural ve uygulamaları ihlal etti.” değerlendirme yer aldı.

ABD havaalanında görüntülendi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 3 Şubat’ta Çin ile bağlantılı olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD anakarası üzerinde uçtuğunu ve ABD ordusunun balonu takip ettiğini duyurmuştu.

Balonun, ortasında uzun menzilli füze depolarının bulunduğu Montana eyaletindeki bazı hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiği iddia edildi.

Güvenlik nedeniyle balonu düşürmeyi tercih etmediklerini ancak müdahale seçeneğini gizli tuttuklarını vurgulayan savunma yetkilileri, ABD’nin Pekin Büyükelçiliği aracılığıyla Çinli mevkidaşlarını sorunun ciddiyeti konusunda uyardığını bildirdi.

Çin’den “meteoroloji balonu” açıklaması

Çin’den yapılan açıklamada balonun Çin’e bağlı bir sivil uçak olduğu, meteorolojik araştırmalarda kullanıldığı ve rüzgarların sürükleyerek yanlışlıkla ABD havalimanına girdiği belirtildi.

Açıklamada, “Çin tarafı, uçağın ABD hava sahasına istenmeyen nedenlerle girmesinden üzüntü duymaktadır” denildi. terimler yer aldı.

ABD karasularında vuruldu

Çin’in açıklaması Washington’u tatmin etmedi ve Balon, Önder Joe Biden’ın emriyle Atlantik Okyanusu üzerine yükseldiğinde ABD karasularında Amerikan ordusuna ait jet uçakları tarafından düşürüldü.

ABD basınında yer alan haberde, F-22 savaş uçağından atılan “AIM-9X Sidewinder” tipi füzenin balona çarptığı bildirildi. Vurulan balonun havada patladığını ve balona bağlı ekipmanların düştüğünü gösteren görüntüler televizyon ve sosyal medyada yer aldı.

“Üç okul otobüsü büyüklüğünde” olduğu belirtilen ve 60 bin fit yükseklikte uçtuğu belirtilen balondan enkazın toplanmaya çalışıldığı bildirildi.

etimesguthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu