Haber

Çin, Almanya’da Elektrikli Otomobil Satışlarını Arttırdı

BERLİN, 13 Mayıs (Xinhua) — Almanya’da Çinli elektrikli araba satışları hızla artıyor. Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) Cuma günü yaptığı açıklamaya göre elektrikli sürüş özellikli ithal binek otomobillerin payı geçen yılın aynı döneminde yüzde 7,8’den 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 28,2’ye yükseldi.

Destatis verilerine göre Almanya’nın Çin’den elektrikli otomobil ithalatı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre altı kattan fazla artarak yaklaşık 925 milyon avroya (1 milyar ABD doları) ulaştı.

Alman Federal Motorlu Taşımacılık Ajansı’na göre Çin, Almanya’nın binek araç tescil bilgilerinde yalnızca geçen yıldan beri üretici ülke olarak yer alıyor. Ancak Çin şimdiden yüzde 1’in biraz altında bir pazar payı alarak bu şeritte İngiltere’yi geride bıraktı.

Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu’na göre MG Roewe, Almanya’daki Çinli üreticiler arasında en yüksek binek araç tescilini elde etti. Şirket, 2023 yılının ilk üç ayında 3.843 adet araç satarken, bunun 3.131 adedi elektrikli araçlar oldu. Elektrikli araç markaları Polestar ve Lynk de 1.000’den fazla aracı köy sokaklarına taşırken, Nio da pazara girdikten sonra 136 araç sattı.

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio’nun Avrupa için iddialı büyüme planları var. Şirket, ana markası Nio’ya ek olarak, 30.000 Euro’nun altındaki fiyat segmentinde biri doğrudan Avrupa’yı hedefleyen iki marka daha piyasaya süreceğini duyurdu. Nio’nun kurucusu William Li, Nisan ayı sonunda Avrupa’da küçük ve kompakt elektrikli otomobillere “büyük talep” olduğunu söyledi.

korkuteli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu