Haber

Avustralya federal hükümet cihazlarında TikTok’u yasakladı

Avustralya‘içinde TikTok Yasak kararı alındı. Söz konusu karar, Beş Kirpik‘ ABD, Kanada, İngiltere ve Yeni Zelanda’daki üyeler de yasaklar konusunda benzer adımlar attı.

Başsavcı Mark Dreyfus yaptığı açıklamada, istihbarat ve güvenlik teşkilatlarının tavsiyelerine dayanarak bu yasağın “en kısa sürede” yürürlüğe gireceğini söyledi.

İlk olarak 1946’da ABD ile İngiltere arasında imzalandı; UKUSA olarak bilinen ve Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın katılımıyla genişleyen ‘elektronik istihbarat’ ittifakına Beş Göz deniyor.

TikTok ‘güvenlik ve mahremiyet kaygıları’ nedeniyle gündemde

‘Güvenlik ve gizlilik endişeleri’ nedeniyle TikTok ‘Çin yanlısı görüşleri yaymak’Kullanımı ve kullanıcı bilgilerine erişim konusunda ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya.

Avrupa Birliği (AB) yürütme organı AB Komisyonu, 23 Şubat’ta güvenlik endişeleri nedeniyle çalışanlarına TikTok yasağı getirdi.

AB Komisyonu ve Yönetim Kurulu’nun ardından AB kurumlarından Avrupa Parlamentosu da çalışanlarına yönelik güvenlik kaygısı taşıdığı gerekçesiyle Çinli sosyal medya platformu TikTok’u yasakladı.

Norveç’te Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl, hükümetin tahsis ettiği telefonuna TikTok uygulamasını yüklediğini bildirmediği için özür dilemek zorunda kaldı.

Danimarka Savunma Bakanlığı, siber güvenlik tedbirleri kapsamında çalışanlarının Çin sosyal medya platformu TikTok’u resmi hizmetlerde kullanılan cihazlarda kullanmasını yasakladı.

Hindistan ayrıca gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok ve mesajlaşma uygulaması WeChat dahil olmak üzere birçok Çin uygulamasının kullanımını 2020’de yasakladı.

TikTok yasağı genişliyor

ABD’de Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik BakanlığıVe Dışişleri BakanlıkKongre dahil birçok devlet kurumu, Aralık 2022’de oylamayı beklemeden TikTok’u yasaklamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022 tarihinde TikTok uygulamasının, üyeleri ve çalışanları tarafından kullanılan resmi cihazlara indirilmesini ve kullanılmasını yasaklamıştı.

Kongre ve ABD silahlı kuvvetleri dışında, ABD eyaletlerinin yarısından fazlası uygulamayı resmi cihazlardan yasakladı.

Amerika Birleşik DevletleriAyrıca Kanada, İngiltereVe Yeni Zelandayasaklar konusunda da emsal adımlar atmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu