Haber

Almanya’daki Yahudi aydınlardan Filistin yanlısı gösterilerin yasaklanmasına tepki

Almanca Tageszeitung ( taz) gazetesinde yayımlanan mektupta 100’ün üzerinde Yahudi sanatçı, yazar ve bilim insanı barış ve ifade özgürlüğü çağrısında bulundu.

YAHUDİ AYDINLAR FİLİSTİNLİLERİN YANINDA: RAHATSIZ EDİCİ ÖNLEMLERİ KINIYORUZ

Mektupta, ” Biz, aşağıda imzası bulunan, Almanya’da yaşayan Yahudi sanatçılar, yazarlar ve bilim insanları, bu ay İsrail ve Filistin’de yaşanan korkunç şiddetin ardından demokratik kamuoyu açısından rahatsız edici sonuçları bu mektupla kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Mektupta, Almanya genelinde eyalet ve şehir yönetimlerinin Filistin yanlısı gösterileri yasakladığı belirtiliyor. Bu baskılar aynı zamanda ‘Irkçılığa Karşı Gençlik’ ve ‘Ortadoğu’da Şiddete Karşı Berlin Yahudileri’ gibi programları da cezalandırıyor.” denildi.

POLİSİN SAVUNMASI İNANILMAZ

Mektupta, İsrailli Yahudi bir kadının, ülkesinin savaşını kınayan pankart taşıdığı için gözaltına alındığı ve polisin bu kararlara yönelik inandırıcı bir savunma sunmadığı belirtildi.

“İSRAİL’E YÖNELİK MEŞRU VE ŞİDDET OLMAYAN SİYASİ GÖRÜŞLERE ELEŞTİRİLERİ BASTIRMAYA HİZMET EDİYOR”

Mektupta, polisin, Yahudi grupların düzenlediği toplantıların yasaklanması da dahil olmak üzere neredeyse tüm iptal kararlarını gerekçelendirdiği, provokatif, Yahudi karşıtı slogan atmanın doğrudan tehlike oluşturabileceği belirtilerek, bu iddiaların şu şekilde ifade edildiği belirtildi: İsrail’e yönelik eleştirileri içerebilecek yasal, şiddet içermeyen siyasi görüşleri bastırmaya hizmet eder” kaydedildi.

Mektupta, ” “Keyfi kısıtlamalara direnme girişimlerinin ayrımsız şiddetle karşılandığı”, göçmen kökenli kişilerin Almanya’nın çeşitli bölgelerinde sıklıkla “uydurma şiddet” ile hedef alındığı belirtiliyor.Sivillerin bahanelerle taciz edildiği, gözaltına alındığı ve dövüldüğü belirtildi.

Mektupta, okullarda Filistin bayraklarının ve Filistin’i simgeleyen eşarbın takılmasının yasak olduğu hatırlatılarak, bu sivil hak ihlallerinin Almanya’nın kültürel seçkinleri arasında bir tepkiye yol açmadığına dikkat çekildi.

Mektupta, ” Biz Yahudiler olarak ırkçı şiddete yönelik bu bahaneleri reddediyor ve Arap, Müslüman ve özellikle Filistinli komşularımızla tam dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.” denildi.

“ANAYAYAYI TAKİP EDİN” ÇAĞRISI

Mektupta Yahudi aydınlar, Almanya’yı ifade özgürlüğü ve toplanma hakkıyla ilgili anayasal yükümlülüklerine uymaya çağırdı.

ALMANYA FİLİSTİN’E DESTEK AMAÇLI GÖSTERİLERİ YASAKLADI

Berlin polisi, 11 Ekim’den bu yana Filistinlilerle dayanışma gösterilerine izin vermiyor, ” Berlin’in farklı semtlerinde Filistin’le dayanışma amacıyla düzenlenecek miting ve yürüyüşler ile bunların yerine geçen tüm etkinlikler, kamu güvenliği ve düzenine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yasaklandı.” şeklinde bir açıklama yaptı.

geredeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu